| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Datasheet | Datasheet |
| 3D Model | 3D Model |
| Mounting Style | Surface Mount |
| Number of Pins | 2 Pin |
| Case/Package | DO-214AC |
| Capacitance Tolerance | ±5 % |
| Breakdown Voltage | 3.90 V |
| Forward Voltage | 1.2V @200mA |
| Power Dissipation | 1250 mW |
| Test Current | 60 mA |
| Zener Voltage | 3.9 V |
| Maximum Forward Voltage (Max) | 1.2V @200mA |
| Input Power (Max) | 1.25 W |
| Power Dissipation (Max) | 1250 mW |
| Show | |
| Operating Temperature | -65℃ ~ 150℃ |
| Product Lifecycle Status | Obsolete |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| RoHS | RoHS Compliant |
| Lead-Free Status | Lead Free |
| ECCN Code | EAR99 |