
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Datasheet | Datasheet |
| 3D Model | 3D Model |
| Mounting Style | Surface Mount |
| Case/Package | DirectFET-ST |
| Number of Channels | 1 Channel |
| Drain to Source Resistance (on) (Rds) | 5.7 mΩ |
| Polarity | N-CH |
| Power Dissipation | 42 W |
| Drain to Source Voltage (Vds) | 20 V |
| Breakdown Voltage (Drain to Source) | 20 V |
| Continuous Drain Current (Ids) | 16A |
| Rise Time | 40 ns |
| Input Capacitance (Ciss) | 1360pF @10V(Vds) |
| Input Power (Max) | 1.4 W |
| Fall Time | 4.5 ns |
| Operating Temperature (Max) | 150 ℃ |
| Operating Temperature (Min) | 40 ℃ |
| Power Dissipation (Max) | 1.4W (Ta), 42W (Tc) |
| Show | |
| Size-Length | 4.85 mm |
| Size-Width | 3.95 mm |
| Size-Height | 0.7 mm |
| Operating Temperature | -40℃ ~ 150℃ (TJ) |
| Product Lifecycle Status | Active |
| Packaging | Tube |
| RoHS | RoHS Compliant |
| Lead-Free Status |