Conv DC-DC 2.7V to 25V Non-Inv/Inv/Step Up/Step Down Single-Out 1.245V to 35V 2.7A 8Pin SOIC N

| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Datasheet | Datasheet |
| 3D Model | 3D Model |
| Mounting Style | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 Pin |
| Case/Package | SOIC-8 |
| Supply Voltage (DC) | 16.0V (max) |
| Number of Outputs | 1 Output |
| Output Voltage | 1.245V ~ 35V |
| Output Current | 1.5 A |
| Switching Frequency | 1160 kHz |
| Topology | Buck, Boost, Flyback, Forward |
| Input Voltage (Max) | 25 V |
| Input Voltage (Min) | 2.7 V |
| Output Current (Max) | 2.7 A |
| Operating Temperature (Max) | 125 ℃ |
| Operating Temperature (Min) | -40 ℃ |
| Input Voltage | 2.7V ~ 25V |
| Show | |
| Product Lifecycle Status | Unknown |
| Packaging | Bulk |
| RoHS | Non-Compliant |
| Lead-Free Status | Contains Lead |
| ECCN Code | EAR99 |