
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Datasheet | Datasheet |
| 3D Model | 3D Model |
| Mounting Style | Through Hole |
| Case/Package | TO-251-3 |
| Voltage Rating (DC) | -60.0 V |
| Current Rating | -30.0 A |
| Polarity | P-CH |
| Power Dissipation | 125W (Tc) |
| Input Capacitance | 1.53 nF |
| Gate Charge | 48.0 nC |
| Drain to Source Voltage (Vds) | 60 V |
| Continuous Drain Current (Ids) | 30.0 A |
| Input Capacitance (Ciss) | 1535pF @25V(Vds) |
| Input Power (Max) | 125 W |
| Power Dissipation (Max) | 125W (Tc) |
| Show | |
| Operating Temperature | -55℃ ~ 175℃ (TJ) |
| Product Lifecycle Status | Obsolete |
| Packaging | Tube |
| RoHS | RoHS Compliant |
| Lead-Free Status | Lead Free |