AMPHENOL TUCHEL C091 31H003 100 2 Circular Connector, C091D Series, Cable Mount Plug, 3Contacts, Solder Pin, Metal Body

| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Datasheet | Datasheet |
| 3D Model | 3D Model |
| Mounting Style | Solder |
| Number of Pins | 3 Pin |
| Number of Contacts | 3 Contact |
| Gender | Male |
| Contact Plating | Silver |
| Current Rating | 5 A |
| Orientation | Straight |
| Number of Positions | 3 Position |
| Current Rating (Max) | 5 A |
| Voltage Rating | 300 V |
| Show | |
| Size-Length | 57 mm |
| Contact Material | Brass |
| Insulation Material | Plastic |
| Operating Temperature | -40℃ ~ 100℃ |
| Housing Material | Zinc Die-Cast |
| Packaging | Bulk |
| RoHS | RoHS Compliant |
| Lead-Free Status | Lead Free |
| REACH SVHC Compliance Edition | 2015/12/17 |