LITTELFUSE CG2350L Gas Discharge Tube (GDT), Low Capacitance, CG2 Series, 350V, 2 Terminal Through Hole, 20kA, 900V

| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Datasheet | Datasheet |
| 3D Model | 3D Model |
| Mounting Style | Through Hole |
| Insulation Resistance | 10 GΩ |
| Capacitance | 1.5 pF |
| Operating Temperature (Max) | 90 ℃ |
| Operating Temperature (Min) | -40 ℃ |
| Show | |
| Size-Length | 6.07 mm |
| Size-Width | 8.1 mm |
| Size-Height | 8.1 mm |
| Size-Diameter | 8.10 mm |
| Product Lifecycle Status | Active |
| Packaging | Tray |
| RoHS | RoHS Compliant |
| Lead-Free Status | Lead Free |
| REACH SVHC Compliance | No SVHC |
| REACH SVHC Compliance Edition | 2014/06/16 |
| ECCN Code | EAR99 |