FAIRCHILD SEMICONDUCTOR FFPF30UP20STTU Fast / Ultrafast Diode, 200V, 30A, Single, 1.15V, 50ns, 300A

| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Datasheet | Datasheet |
| 3D Model | 3D Model |
| Mounting Style | Through Hole |
| Number of Pins | 2 Pin |
| Case/Package | TO-220-2 |
| Forward Voltage | 1.15V @30A |
| Reverse recovery time | 50 ns |
| Forward Current | 30 A |
| Max Forward Surge Current (Ifsm) | 300 A |
| Maximum Forward Voltage (Max) | 1.15 V |
| Operating Temperature (Max) | 150 ℃ |
| Operating Temperature (Min) | -65 ℃ |
| Show | |
| Product Lifecycle Status | Obsolete |
| Packaging | Each |
| RoHS | RoHS Compliant |
| Lead-Free Status | Lead Free |
| REACH SVHC Compliance | No SVHC |
| REACH SVHC Compliance Edition | 2015/06/15 |