Electromechanical Relay 26.5VDC 600Ω 4ADC/1AAC DPDT(20.57x10.414x11.4)mm THT General Purpose Relay

| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Datasheet | Datasheet |
| 3D Model | 3D Model |
| Mounting Style | Through Hole |
| Number of Pins | 8 Pin |
| Case/Package | DIP |
| Voltage Rating (DC) | 30 V |
| Voltage Rating (AC) | 115 V |
| Current Rating | 1 A |
| Power Consumption | 1.4 W |
| Contact Current Rating | 4 A |
| Coil Voltage | 26.5 VDC |
| Coil Current | 46.7 mA |
| Coil Resistance | 600 Ω |
| Coil Voltage (DC) | 26.5 V |
| Operating Temperature (Max) | 125 ℃ |
| Operating Temperature (Min) | -65 ℃ |
| Voltage Rating | 30 VDC |
| Show | |
| Size-Height | 11.4 mm |
| Contact Material | Silver Alloy |
| Product Lifecycle Status | Unknown |
| Packaging | Bulk |
| RoHS | Non-Compliant |
| Lead-Free Status | Contains Lead |
| HTS Code | 8536410050 |
| ECCN Code | EAR99 |