
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Datasheet | Datasheet |
| 3D Model | 3D Model |
| Mounting Style | Screw |
| Number of Pins | 9 Pin |
| Case/Package | Metal |
| Number of Contacts | 9 Contact |
| Gender | Female |
| Wire Gauge | 18 AWG |
| Contact Plating | Gold over Nickel |
| Voltage Rating (AC) | 300 V |
| Current Rating | 7.5 A |
| Insulation Resistance | 5000 MΩ |
| Number of Rows | 2 Row |
| Flammability Rating | UL 94 V-0 |
| Number of Positions | 9 Position |
| Contact Resistance | 5.00 mΩ |
| Number of Mating Cycles | 100 Cycle |
| Current Rating (Max) | 7.5 A |
| Operating Temperature (Max) | 85 ℃ |
| Operating Temperature (Min) | -55 ℃ |
| Voltage Rating (Max) | 300 VAC |
| Voltage Rating | 300 V |
| Operating Voltage (Max) | 300 VAC |
| Maximum Contact Resistance (Max) | 5 mΩ |
| Show | |
| Size-Length | 30.43 mm |
| Size-Width | 18.55 mm |
| Size-Height | 12.17 mm |
| Color | Black |
| Contact Material | Brass |
| Material | Steel |
| Operating Temperature | -55℃ ~ 85℃ |
| Product Lifecycle Status | Active |
| Packaging | Tray |
| RoHS | RoHS Compliant |
| Lead-Free Status | Lead Free |
| REACH SVHC Compliance | No SVHC |