
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Datasheet | Datasheet |
| 3D Model | 3D Model |
| Mounting Style | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 Pin |
| Case/Package | SOIC |
| Frequency | 0.4 MHz |
| Supply Voltage (DC) | 5.00 V, 5.50 V (max) |
| Supply Current | 1 mA |
| Clock Speed | 400 kHz, 400 kHz (max) |
| Access Time | 400 ms |
| Memory Size | 500 B |
| Access Time(Max) | 900 ns |
| Operating Temperature (Max) | 85 ℃ |
| Operating Temperature (Min) | -40 ℃ |
| Show | |
| Product Lifecycle Status | Active |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| RoHS | RoHS Compliant |
| Lead-Free Status | Lead Free |
| REACH SVHC Compliance | No SVHC |