Conv DC-DC 0.7V to 5.5V Step Up Single-Out 2V to 5.5V/3.3V/5V 0.55A 8Pin uMAX

| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Datasheet | Datasheet |
| 3D Model | 3D Model |
| Mounting Style | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 Pin |
| Case/Package | TSSOP-8 |
| Number of Outputs | 1 Output |
| Output Voltage | 5.50 V |
| Output Current | 1.00 A |
| Output Power | 330 mW |
| Switching Frequency | 500 kHz |
| Input Voltage (Max) | 5.5 V |
| Input Voltage (Min) | 1 V |
| Output Voltage (Max) | 5.5 V |
| Output Current (Max) | 0.55 A |
| Show | |
| Operating Temperature | -40℃ ~ 85℃ (TA) |
| Product Lifecycle Status | Unknown |
| Packaging | Bulk |
| RoHS | Non-Compliant |
| Lead-Free Status | Contains Lead |