| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Datasheet | Datasheet |
| 3D Model | 3D Model |
| Mounting Style | Surface Mount |
| Number of Pins | 3 Pin |
| Case/Package | TO-252-3 |
| Voltage Rating (DC) | 35.0 V |
| Current Rating | 10.0 A |
| Forward Voltage | 470mV @5A |
| Maximum Forward Voltage (Max) | 470mV @5A |
| Forward Current (Max) | 10 A |
| Operating Temperature (Max) | 150 ℃ |
| Operating Temperature (Min) | -55 ℃ |
| Show | |
| Product Lifecycle Status | Unknown |
| Packaging | Tube |
| RoHS | Non-Compliant |
| Lead-Free Status | Contains Lead |