| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Datasheet | Datasheet |
| 3D Model | 3D Model |
| Mounting Style | Surface Mount |
| Number of Pins | 3 Pin |
| Case/Package | TO-263-3 |
| Voltage Rating (DC) | -60.0 V |
| Current Rating | -18.5 A |
| Drain to Source Resistance (on) (Rds) | 120 mΩ |
| Polarity | P-Channel |
| Power Dissipation | 88W (Tc) |
| Input Capacitance | 1.19 nF |
| Gate Charge | 22.0 nC |
| Drain to Source Voltage (Vds) | 60 V |
| Breakdown Voltage (Gate to Source) | ±20.0 V |
| Continuous Drain Current (Ids) | 18.5 A |
| Input Capacitance (Ciss) | 1190pF @25V(Vds) |
| Input Power (Max) | 88 W |
| Power Dissipation (Max) | 88W (Tc) |
| Show | |
| Operating Temperature | -55℃ ~ 175℃ (TJ) |
| Product Lifecycle Status | Obsolete |
| Packaging | Tube |
| RoHS | RoHS Compliant |
| Lead-Free Status | Lead Free |
| ECCN Code | EAR99 |