Switch Tactile N.O. SPST Round Button Gull Wing 0.05A 24VDC 500000Cycles 1.57N SMD T/R

| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Datasheet | Datasheet |
| 3D Model | 3D Model |
| Mounting Style | Surface Mount |
| Contact Plating | Silver |
| Voltage Rating (DC) | 24 V |
| Actuator Type | Standard |
| Current Rating | 50.0 mA |
| Number of Rows | 2 Row |
| Orientation | Vertical |
| Contacts Type | SPST-NO |
| Contact Current Rating | 50.0 mA |
| Current Rating (Max) | 0.05A @24VDC |
| Operating Temperature (Max) | 70 ℃ |
| Operating Temperature (Min) | -25 ℃ |
| Voltage Rating (DC Max) | 24 V |
| Maximum Contact Resistance (Max) | 100 mΩ |
| Show | |
| Size-Length | 6.6 mm |
| Size-Width | 9 mm |
| Size-Height | 4.3 mm |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Operating Temperature | -25℃ ~ 70℃ |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| RoHS | RoHS Compliant |
| Lead-Free Status | Lead Free |
| REACH SVHC Compliance | No SVHC |
| ECCN Code | EAR99 |