LT1942EUF : Quad Converter For TFT Supply and LED Driver, Vin=3V-4.5V, Von=10V/2mA, Voff=-10V/2mA, AVdd=5V/40mA

| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Datasheet | Datasheet |
| 3D Model | 3D Model |
| Number of Outputs | 4 Output |
| Output Voltage | 5 V |
| Output Current | 40 mA |
| Input Voltage (Max) | 4.5 V |
| Input Voltage (Min) | 3 V |
| Input Voltage | 3V ~ 4.2V |
| Show | |
| RoHS | RoHS Compliant |
| Lead-Free Status | Lead Free |
| REACH SVHC Compliance Edition | 2015/12/17 |