
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Datasheet | Datasheet |
| 3D Model | 3D Model |
| Mounting Style | Surface Mount |
| Number of Pins | 3 Pin |
| Case/Package | SOT-223-3 |
| Output Voltage | 3.3 V |
| Output Current | 0.4 A |
| Quiescent Current | 100 µA |
| voltage rating | 1000 mV |
| Input Voltage (Max) | 45 V |
| Input Voltage (Min) | 4.7 V |
| Output Current (Max) | 400 mA |
| Operating Temperature (Max) | 125 ℃ |
| Operating Temperature (Min) | -40 ℃ |
| Input Voltage | 40 V |
| Show | |
| Product Lifecycle Status | Active |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| RoHS | RoHS Compliant |
| Lead-Free Status | Lead Free |
| REACH SVHC Compliance | No SVHC |
| ECCN Code | EAR99 |