
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Datasheet | Datasheet |
| 3D Model | 3D Model |
| Mounting Style | Surface Mount |
| Number of Pins | 3 Pin |
| Case/Package | TO-252 |
| Polarity | N-Channel |
| Drain to Source Voltage (Vds) | 60 V |
| Continuous Drain Current (Ids) | 50A |
| Rise Time | 40 ns |
| Input Capacitance (Ciss) | 2900pF @30V(Vds) |
| Fall Time | 5 ns |
| Operating Temperature (Max) | 175 ℃ |
| Operating Temperature (Min) | -55 ℃ |
| Power Dissipation (Max) | 71 W |
| Show | |
| Size-Length | 6.73 mm |
| Size-Width | 6.22 mm |
| Size-Height | 2.41 mm |
| Operating Temperature | -55℃ ~ 175℃ |
| Product Lifecycle Status | Active |
| RoHS | RoHS Compliant |
| Lead-Free Status | Lead Free |
| REACH SVHC Compliance | No SVHC |