Conv DC-DC Single Step Down 1.5V to 16V 14Pin Power QFN EP T/R

| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Datasheet | Datasheet |
| 3D Model | 3D Model |
| Mounting Style | Surface Mount |
| Number of Pins | 15 Pin |
| Case/Package | PowerVQFN-15 |
| Number of Outputs | 1 Output |
| Output Voltage | 0.7V ~ 14.4V |
| Output Current | 12 A |
| Part Family | IR3840M |
| Switching Frequency | 225kHz ~ 1.65MHz |
| Input Voltage (Max) | 16 V |
| Input Voltage (Min) | 1.5 V |
| Output Voltage (Max) | 14.4 V |
| Output Voltage (Min) | 0.7 V |
| Output Current (Max) | 12 A |
| Output Current (Min) | 0 A |
| Operating Temperature (Max) | 125 ℃ |
| Operating Temperature (Min) | -40 ℃ |
| Input Voltage | 1.5V ~ 16V |
| Show | |
| Size-Length | 6 mm |
| Size-Width | 5 mm |
| Size-Height | 0.9 mm |
| Product Lifecycle Status | Active |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| RoHS | RoHS Compliant |
| Lead-Free Status | Lead Free |
| REACH SVHC Compliance | No SVHC |