MICREL SEMICONDUCTOR MAQ5280YME LDO Voltage Regulator, Adjustable, 4.5V to 120V in, 1.1V drop, 1.215V to 5V/25mA out, SOIC-8

| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Datasheet | Datasheet |
| 3D Model | 3D Model |
| Mounting Style | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 Pin |
| Case/Package | SOIC-8 |
| Number of Outputs | 1 Output |
| Output Voltage | 1.22V ~ 5V |
| Output Current | 25 mA |
| Quiescent Current | 31 µA |
| voltage rating | 1.1 V |
| Input Voltage (Max) | 120 V |
| Input Voltage (Min) | 4.5 V |
| Output Voltage (Max) | 5 V |
| Output Voltage (Min) | 1.215 V |
| Output Current (Max) | 25 mA |
| Operating Temperature (Max) | 125 ℃ |
| Operating Temperature (Min) | -40 ℃ |
| Input Voltage | 4.5V ~ 120V |
| Show | |
| Size-Length | 4.93 mm |
| Size-Width | 3.94 mm |
| Size-Height | 1.5 mm |
| Operating Temperature | -40℃ ~ 125℃ |
| Product Lifecycle Status | Active |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| RoHS | RoHS Compliant |
| Lead-Free Status | Lead Free |
| REACH SVHC Compliance | No SVHC |
| REACH SVHC Compliance Edition | 2015/06/15 |