15V Dual Common Cathode Zener Diode Transient Voltage Suppressor, SOT-23 (TO-236) 3 LEAD, 3000-REEL
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Datasheet | Datasheet |
| 3D Model | 3D Model |
| Mounting Style | Surface Mount |
| Number of Pins | 3 Pin |
| Case/Package | SOT-23-3 |
| Voltage Rating (DC) | 15.0 V |
| Power Rating | 40.0 W |
| Breakdown Voltage | 15.0 V |
| Number of Circuits | 2 Circuit |
| Clamping Voltage | 21.2 V |
| Test Current | 1 mA |
| Max Breakdown Voltage | 15.8 V |
| Peak Pulse Power | 40 W |
| Min Breakdown Voltage | 14.3 V |
| Operating Temperature (Max) | 150 ℃ |
| Operating Temperature (Min) | -55 ℃ |
| Junction Temperature | -55℃ ~ 150℃ |
| Power Dissipation (Max) | 300 mW |
| Show | |
| Size-Length | 2.90 mm |
| Size-Width | 1.30 mm |
| Size-Height | 1.11 mm |
| Operating Temperature | -55℃ ~ 150℃ (TJ) |
| Product Lifecycle Status | Unknown |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| RoHS | Non-Compliant |
| Lead-Free Status | Contains Lead |
| ECCN Code | EAR99 |