| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Datasheet | Datasheet |
| 3D Model | 3D Model |
| Mounting Style | Through Hole |
| Case/Package | TO-220-2 |
| Voltage Rating (DC) | 800 V |
| Current Rating | 8.00 A |
| Output Current | ≤8.00 A |
| Forward Voltage | 1.8V @8A |
| Polarity | Standard |
| Thermal Resistance | 2℃/W (RθJC) |
| Reverse recovery time | 100 ns |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 800V |
| Forward Current | 8 A |
| Max Reverse Leakage Current (Ir) | 0.01mA |
| Show | |
| Product Lifecycle Status | Unknown |
| Packaging | Tube |
| Minimum Packing Quantity | 50 |
| RoHS | Non-Compliant |
| Lead-Free Status | Contains Lead |
| ECCN Code | EAR99 |