| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Datasheet | Datasheet |
| 3D Model | 3D Model |
| Mounting Style | Surface Mount |
| Number of Pins | 3 Pin |
| Case/Package | SOT-23-3 |
| Voltage Rating (DC) | -20.0 V |
| Current Rating | -3.20 A |
| Number of Channels | 1 Channel |
| Drain to Source Resistance (on) (Rds) | 112 mΩ |
| Polarity | P-Channel |
| Power Dissipation | 730 mW |
| Breakdown Voltage (Drain to Source) | 20 V |
| Breakdown Voltage (Gate to Source) | ±8.00 V |
| Rise Time | 12.6 ns |
| Input Capacitance (Ciss) | 675pF @10V(Vds) |
| Fall Time | 12.6 ns |
| Operating Temperature (Max) | 150 ℃ |
| Operating Temperature (Min) | 55 ℃ |
| Power Dissipation (Max) | 730 mW |
| Show | |
| Size-Length | 2.9 mm |
| Size-Width | 1.3 mm |
| Size-Height | 0.94 mm |
| Product Lifecycle Status | Unknown |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| RoHS | RoHS Compliant |
| Lead-Free Status | Contains Lead |