OPTEK TECHNOLOGY OVLBY4C7 LED, Yellow, Through Hole, T-1 (3mm), 20mA, 2V, 595nm

| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Datasheet | Datasheet |
| 3D Model | 3D Model |
| Mounting Style | Through Hole |
| Number of Pins | 2 Pin |
| Case/Package | T-1 |
| Power Rating | 120 mW |
| Forward Voltage | 2 V |
| Wavelength | 589 nm |
| Luminous Intensity | 1.8 cd |
| Viewing Angle | 45° |
| Lens Type | Non-Diffused |
| Peak Wavelength | 593 nm |
| Power Dissipation | 120 W |
| Test Current | 20 mA |
| Forward Current | 20 mA |
| Maximum Forward Voltage (Max) | 2.4 V |
| Forward Current (Max) | 50 mA |
| Operating Temperature (Max) | 100 ℃ |
| Operating Temperature (Min) | -40 ℃ |
| Power Dissipation (Max) | 120 mW |
| Show | |
| Size-Height | 5.1 mm |
| Lead Length | 23.9 mm |
| Color | Yellow |
| Product Lifecycle Status | Unknown |
| Packaging | Bulk |
| RoHS | RoHS Compliant |
| Lead-Free Status | Lead Free |
| REACH SVHC Compliance | No SVHC |
| REACH SVHC Compliance Edition | 2015/12/17 |