Power Relay 24VDC 30A SPST-NO/SPST-NC (38.5mm 35.5mm 73.5mm) Bracket

| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Datasheet | Datasheet |
| 3D Model | 3D Model |
| Mounting Style | Bracket |
| Input Voltage (DC) | 24.0 V |
| Contacts Type | SPDT |
| voltage rating | 2.40 V |
| Contact Current Rating | 30.0 A |
| Coil Voltage | 24 VDC |
| Coil Current | 50.53 mA |
| Coil Power (DC) | 1.20 W |
| Coil Resistance | 475 Ω |
| Coil Voltage (DC) | 24 V |
| Switching Current (Max) | 30 A |
| Operating Temperature (Max) | 60 ℃ |
| Operating Temperature (Min) | -45 ℃ |
| Show | |
| Size-Length | 35.5 mm |
| Size-Width | 38.5 mm |
| Size-Height | 73.5 mm |
| Contact Material | Silver Cadmium Oxide |
| Operating Temperature | -45℃ ~ 60℃ |
| Product Lifecycle Status | End of Life |
| Packaging | Bulk |
| RoHS | RoHS Compliant |
| Lead-Free Status | Lead Free |
| ELV Compliant | Non-Compliant |
| HTS Code | 8536410050 |
| ECCN Code | EAR99 |