DIODE, SCHOTTKY, SIC, 600V; Diode Type: SiC Schottky; Repetitive Reverse Voltage Vrrm Max: 600V; Forward Current If(A...

| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Datasheet | Datasheet |
| 3D Model | 3D Model |
| Mounting Style | Through Hole |
| Number of Pins | 2 Pin |
| Case/Package | TO-220-2 |
| Voltage Rating (DC) | 600 V |
| Current Rating | 6.00 A |
| Forward Voltage | 1.7V @6A |
| Reverse recovery time | 0 ns |
| Forward Current | 6 A |
| Max Forward Surge Current (Ifsm) | 21.5 A |
| Maximum Forward Voltage (Max) | 1.7V @6A |
| Forward Current (Max) | 6 A |
| Operating Temperature (Max) | 175 ℃ |
| Operating Temperature (Min) | -55 ℃ |
| Junction Temperature (Max) | 175 ℃ |
| Power Dissipation (Max) | 57600 mW |
| Show | |
| Operating Temperature | -55℃ ~ 175℃ |
| Product Lifecycle Status | Obsolete |
| Packaging | Tube |
| RoHS | RoHS Compliant |
| Lead-Free Status | Lead Free |
| REACH SVHC Compliance | Contains SVHC |
| REACH SVHC Compliance Edition | 2014/12/17 |