Integrated Power Management IC (PMIC) with 3 DC-DC's, 4 LDO's, USB HS Transceiver 139-NFBGA -40℃ to 85℃

| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Datasheet | Datasheet |
| 3D Model | 3D Model |
| Mounting Style | Surface Mount |
| Number of Pins | 139 Pin |
| Case/Package | LFBGA-139 |
| Frequency | 3.2 MHz |
| Supply Voltage (DC) | 2.70V (min) |
| Number of Outputs | 7 Output |
| Output Voltage | ≥600 mV |
| Output Current | 1.2 A |
| Supply Current | 300 µA |
| Number of Regulated Outputs | 7 Output |
| Output Voltage (Max) | 1.45 V |
| Output Voltage (Min) | 0.6 V |
| Operating Temperature (Max) | 85 ℃ |
| Operating Temperature (Min) | -40 ℃ |
| Accuracy | 6 % |
| Supply Voltage | 4.5 V |
| Supply Voltage (Min) | 2.7 V |
| Show | |
| Operating Temperature | -40℃ ~ 85℃ |
| Product Lifecycle Status | Obsolete |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| RoHS | RoHS Compliant |
| Lead-Free Status | Lead Free |
| REACH SVHC Compliance | No SVHC |
| REACH SVHC Compliance Edition | 2015/06/15 |