FUSE CLIP, 5X20MM, PCB MOUNT; Voltage Rating VAC: 250V; Fuse Current: 6.3A; Fuse Holder Type: Cartridge Fuse Clip; Ho...

| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Datasheet | Datasheet |
| 3D Model | 3D Model |
| Voltage Rating (DC) | 500 V |
| Voltage Rating (AC) | 500 V |
| Current Rating | 10 A |
| Operating Temperature (Max) | 85 ℃ |
| Operating Temperature (Min) | -40 ℃ |
| Voltage Rating | 500 VDC |
| Show | |
| Size-Height | 12 mm |
| Packaging | Bulk |
| RoHS | RoHS Compliant |
| Lead-Free Status | Lead Free |
| REACH SVHC Compliance | No SVHC |
| REACH SVHC Compliance Edition | 2015/06/15 |