Switch DIP SP10T 10 Flush Screwdriver 0.03A 30VDC PC Pins 10000Cycles 2.54mm Thru-Hole Tube

| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Datasheet | Datasheet |
| 3D Model | 3D Model |
| Mounting Style | Through Hole |
| Number of Pins | 3 Pin |
| Case/Package | DIP |
| Pin Pitch | 2.54 mm |
| Voltage Rating (DC) | 30 V |
| Current Rating | 100 mA |
| Insulation Resistance | ≥5000 MΩ |
| Orientation | Vertical |
| Number of Positions | 10 Position |
| Contact Resistance | ≤50 MΩ |
| Switching Voltage | 30.0 V |
| Switching Current | 30 mA |
| Current Rating (Max) | 0.03A @30VDC |
| Operating Temperature (Max) | 85 ℃ |
| Operating Temperature (Min) | -40 ℃ |
| Voltage Rating | 50 VDC |
| Voltage Rating (DC Max) | 30 V |
| Maximum Contact Resistance (Max) | 50 mΩ |
| Show | |
| Size-Length | 9.91 mm |
| Size-Width | 9.65 mm |
| Size-Height | 5.72 mm |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Material | Plastic |
| Operating Temperature | -40℃ ~ 85℃ |
| Product Lifecycle Status | Active |
| Packaging | Tube |
| RoHS | RoHS Compliant |
| Lead-Free Status | Lead Free |
| REACH SVHC Compliance | No SVHC |
| REACH SVHC Compliance Edition | 2016/06/20 |
| HTS Code | 8536509050 |
| ECCN Code | EAR99 |