
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Datasheet | Datasheet |
| 3D Model | 3D Model |
| Mounting Style | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 Pin |
| Case/Package | MSOP-8 |
| Frequency | 1 MHz |
| Number of Outputs | 1 Output |
| Output Voltage | 40 V |
| Output Current | 500 mA |
| Number of Positions | 8 Position |
| Quiescent Current | 600 µA |
| Number of Regulated Outputs | 1 Output |
| Switching Frequency | 1 MHz |
| Topology | Buck |
| Input Voltage (Max) | 42 V |
| Input Voltage (Min) | 6 V |
| Operating Temperature (Max) | 125 ℃ |
| Operating Temperature (Min) | -40 ℃ |
| Supply Voltage (Max) | 42 V |
| Supply Voltage (Min) | 6 V |
| Show | |
| Operating Temperature | -40℃ ~ 125℃ (TJ) |
| Product Lifecycle Status | Active |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| RoHS | Non-Compliant |
| Lead-Free Status | Contains Lead |
| REACH SVHC Compliance | No SVHC |
| REACH SVHC Compliance Edition | 2015/06/15 |