TEXAS INSTRUMENTS LMV2011MF Operational Amplifier, Single, 1 Amplifier, 3MHz, 4V/µs, 2.7V to 5.25V, SOT-23, 5Pins

| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Datasheet | Datasheet |
| 3D Model | 3D Model |
| Mounting Style | Surface Mount |
| Number of Pins | 5 Pin |
| Case/Package | SOT-23-5 |
| Supply Voltage (DC) | 5.25 V |
| Output Current | 8mA @5V |
| Supply Current | 930 µA |
| Number of Circuits | 1 Circuit |
| Number of Channels | 1 Channel |
| Number of Positions | 5 Position |
| Input Offset Drift | 15.0 nV/K |
| Bandwidth | 3 MHz |
| Slew Rate | 4.00 V/μs |
| Gain Bandwidth Product | 3 MHz |
| Input Offset Voltage | 0.12 µV |
| Input Bias Current | 3 pA |
| Operating Temperature (Max) | 85 ℃ |
| Operating Temperature (Min) | -40 ℃ |
| Gain Bandwidth | 3 MHz |
| Supply Voltage | 2.7V ~ 5.25V |
| Show | |
| Size-Length | 2.92 mm |
| Size-Width | 1.6 mm |
| Size-Height | 1.02 mm |
| Operating Temperature | 0℃ ~ 70℃ |
| Product Lifecycle Status | Active |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| RoHS | Non-Compliant |
| Lead-Free Status | Contains Lead |
| REACH SVHC Compliance | No SVHC |
| REACH SVHC Compliance Edition | 2015/06/15 |