| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Datasheet | Datasheet |
| 3D Model | 3D Model |
| Mounting Style | Through Hole |
| Number of Pins | 16 Pin |
| Case/Package | DIP-16 |
| Input Voltage (DC) | 40.0 V |
| Output Voltage | 700 V |
| Output Current | 1.50 A |
| Breakdown Voltage | 700 V |
| Switching Frequency | 67.5kHz ~ 285kHz |
| Duty Cycle | 50 % |
| Input Voltage | 11.5V ~ 40V |
| Show | |
| Operating Temperature | -25℃ ~ 150℃ (TJ) |
| Product Lifecycle Status | Unknown |
| Packaging | Tube |
| RoHS | RoHS Compliant |
| Lead-Free Status | Lead Free |
| ECCN Code | EAR99 |