IC, 74HC CMOS, SMD, 74HC594, SOIC16; Shift Register Function: Serial to Parallel; Logic Type: Shift Register; No. of ...

| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Datasheet | Datasheet |
| 3D Model | 3D Model |
| Mounting Style | Surface Mount |
| Number of Pins | 16 Pin |
| Case/Package | SOIC-16 |
| Frequency | 28.0 MHz |
| Supply Voltage (DC) | 6.00 V |
| Number of Bits | 8 Bit |
| Operating Temperature (Max) | 85 ℃ |
| Operating Temperature (Min) | -40 ℃ |
| Supply Voltage | 2V ~ 6V |
| Show | |
| Size-Height | 1.5 mm |
| Operating Temperature | -40℃ ~ 85℃ |
| Product Lifecycle Status | Unknown |
| Packaging | Rail |
| RoHS | RoHS Compliant |
| Lead-Free Status | Lead Free |
| REACH SVHC Compliance | No SVHC |
| ECCN Code | EAR99 |