| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Datasheet | Datasheet |
| 3D Model | 3D Model |
| Mounting Style | Surface Mount |
| Case/Package | TO-252-3 |
| Voltage Rating (DC) | 52.0 V |
| Current Rating | 8.00 A |
| Number of Outputs | 1 Output |
| Number of Channels | 1 Channel |
| Drain to Source Resistance (on) (Rds) | 90 mΩ |
| Polarity | N-Channel |
| Power Dissipation | 1.74 W |
| Input Capacitance | 250 pF |
| Gate Charge | 7.00 nC |
| Drain to Source Voltage (Vds) | 59 V |
| Breakdown Voltage (Drain to Source) | 52 V |
| Breakdown Voltage (Gate to Source) | ±15.0 V |
| Continuous Drain Current (Ids) | 9.00 A |
| Rise Time | 500 ns |
| Output Current (Max) | 9 A |
| Fall Time | 1800 ns |
| Operating Temperature (Max) | 175 ℃ |
| Operating Temperature (Min) | 55 ℃ |
| Show | |
| Size-Length | 6.73 mm |
| Size-Width | 6.22 mm |
| Size-Height | 2.38 mm |
| Operating Temperature | -55℃ ~ 175℃ (TJ) |
| Product Lifecycle Status | Unknown |
| Packaging | Tube |
| RoHS | RoHS Compliant |
| Lead-Free Status | Contains Lead |