TruStability® Board Mount Pressure Sensor - Compensated/Amplified: HSC Series, High Accuracy, ± 1% Total Error Band, SIP, Dual Radial Barbed Ports Same Side, 5inH₂O Differential, Amplified Analog Output, 10% to 90% Vdd, 3.3V Supply, Dry Gases Only, No Special Options

| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Datasheet | Datasheet |
| 3D Model | 3D Model |
| Mounting Style | Through Hole |
| Number of Pins | 8 Pin |
| Case/Package | DIP-8 |
| Voltage Rating (DC) | 5.00 V |
| Output Voltage | 0mV ~ 130mV |
| Supply Current | 1.5 mA |
| Operating Temperature (Max) | 85 ℃ |
| Operating Temperature (Min) | -40 ℃ |
| Accuracy | ±0.25 % |
| Voltage Rating | 5 VDC |
| Supply Voltage | 1.5V ~ 12V |
| Supply Voltage (Max) | 12 VDC |
| Supply Voltage (Min) | 1.8 VDC |
| Show | |
| Size-Height | 13.75 mm |
| Operating Temperature | -40℃ ~ 85℃ |
| Product Lifecycle Status | Active |
| RoHS | Non-Compliant |
| Lead-Free Status | Lead Free |
| REACH SVHC Compliance | No SVHC |
| REACH SVHC Compliance Edition | 2014/06/16 |
| HTS Code | 9026204000 |
| ECCN Code | EAR99 |