DIODE, TVS; Diode Type: TVS, Bidirectional; Stand-off Voltage: 11V; Voltage Vbr: 12.2V; Peak Pulse Power: 500W; Time ...

| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Datasheet | Datasheet |
| 3D Model | 3D Model |
| Mounting Style | Through Hole |
| Number of Pins | 2 Pin |
| Case/Package | DO-15 |
| Voltage Rating (DC) | 11.0 V |
| Power Rating | 500 W |
| Breakdown Voltage | 12.2 V |
| Power Dissipation | 500 W |
| Clamping Voltage | 18.2 V |
| Max Breakdown Voltage | 13.5 V |
| Peak Pulse Power | 500 W |
| Min Breakdown Voltage | 12.2 V |
| Operating Temperature (Max) | 175 ℃ |
| Operating Temperature (Min) | 65 ℃ |
| Show | |
| Size-Length | 7.6 mm |
| Size-Diameter | 3.56 mm |
| Operating Temperature | 65℃ ~ 175℃ |
| Product Lifecycle Status | Obsolete |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| RoHS | RoHS Compliant |
| Lead-Free Status | Lead Free |
| REACH SVHC Compliance Edition | 2015/06/15 |
| ECCN Code | EAR99 |