
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Datasheet | Datasheet |
| 3D Model | 3D Model |
| Mounting Style | Through Hole |
| Number of Pins | 2 Pin |
| Case/Package | T-1 |
| Voltage Rating (DC) | 2.40 V |
| Number of Positions | 2 Position |
| Forward Voltage | 2.4 V |
| Wavelength | 594 nm |
| Luminous Intensity | 2 mcd |
| Viewing Angle | 50° |
| Lens Type | Diffused |
| Peak Wavelength | 585 nm |
| Power Dissipation | 20 W |
| Test Current | 2 mA |
| Forward Current | 2 mA |
| Maximum Forward Voltage (Max) | 2.9 V |
| Forward Current (Max) | 7 mA |
| Operating Temperature (Max) | 100 ℃ |
| Operating Temperature (Min) | -40 ℃ |
| Power Dissipation (Max) | 20 mW |
| Show | |
| Size-Height | 4.50 mm |
| Size-Diameter | 3.20 mm |
| Lead Length | 23.0 mm |
| Color | Yellow |
| Operating Temperature | -40℃ ~ 100℃ |
| Product Lifecycle Status | Active |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| RoHS | RoHS Compliant |
| Lead-Free Status | Lead Free |