CMD33UWC Series White 20° 2300mcd Non Diffused 3.75V Through Hole LED

| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Datasheet | Datasheet |
| 3D Model | 3D Model |
| Mounting Style | Through Hole |
| Number of Pins | 2 Pin |
| Case/Package | T-1-3 |
| Forward Voltage | 3.75 V |
| Wavelength | 475 nm |
| Luminous Intensity | 2300 mcd |
| Viewing Angle | 20° |
| Peak Wavelength | 475 nm |
| Test Current | 20 mA |
| Forward Current | 20 mA |
| Maximum Forward Voltage (Max) | 3.85 V |
| Operating Temperature (Max) | 70 ℃ |
| Operating Temperature (Min) | -20 ℃ |
| Show | |
| Size-Height | 8.60 mm |
| Color | White |
| Product Lifecycle Status | Active |
| Packaging | Bulk |
| RoHS | RoHS Compliant |
| Lead-Free Status | Lead Free |