| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Datasheet | Datasheet |
| 3D Model | 3D Model |
| Mounting Style | Surface Mount |
| Number of Pins | 3 Pin |
| Case/Package | SOT-223 |
| Power Rating | 3.1 W |
| Number of Positions | 3 Position |
| Drain to Source Resistance (on) (Rds) | 1.5 Ω |
| Polarity | N-Channel |
| Power Dissipation | 3.1 W |
| Threshold Voltage | 4 V |
| Drain to Source Voltage (Vds) | 200 V |
| Continuous Drain Current (Ids) | 960 mA |
| Rise Time | 17 ns |
| Fall Time | 8.9 ns |
| Operating Temperature (Max) | 150 ℃ |
| Show | |
| Operating Temperature | -55℃ ~ 150℃ |
| Packaging | Tube |
| RoHS | RoHS Compliant |
| Lead-Free Status | Lead Free |