Voltage Level Shifter CMOS/TTL to CMOS 6 Unidirectional Automotive 16Pin TSSOP Rail
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Datasheet | Datasheet |
| 3D Model | 3D Model |
| Mounting Style | Surface Mount |
| Number of Pins | 16 Pin |
| Case/Package | TSSOP-16 |
| Number of Circuits | 1 Circuit |
| Number of Channels | 6 Channel |
| Number of Bits | 6 Bit |
| Operating Temperature (Max) | 125 ℃ |
| Operating Temperature (Min) | 55 ℃ |
| Number of Output Channels | 1 Channel |
| Supply Voltage | 3V ~ 18V |
| Supply Voltage (Max) | 18 V |
| Supply Voltage (Min) | 3 V |
| Show | |
| Operating Temperature | -55℃ ~ 125℃ (TA) |
| Product Lifecycle Status | Unknown |
| Packaging | Tube |
| RoHS | RoHS Compliant |
| Lead-Free Status | Contains Lead |