| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Datasheet | Datasheet |
| 3D Model | 3D Model |
| Mounting Style | Surface Mount |
| Number of Pins | 4 Pin |
| Case/Package | TO-261-4 |
| Voltage Rating (DC) | -30.0 V |
| Current Rating | -3.00 A |
| Polarity | PNP |
| Breakdown Voltage (Collector to Emitter) | 30 V |
| Continuous Collector Current | 3A |
| hFE Min | 125 @800mA, 1V |
| Input Power (Max) | 3 W |
| Operating Temperature (Max) | 150 ℃ |
| Operating Temperature (Min) | -55 ℃ |
| Power Dissipation (Max) | 1560 mW |
| Show | |
| Material | Silicon |
| Operating Temperature | -55℃ ~ 150℃ (TJ) |
| Product Lifecycle Status | Unknown |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| RoHS | RoHS Compliant |
| Lead-Free Status | Lead Free |