| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Datasheet | Datasheet |
| 3D Model | 3D Model |
| Mounting Style | Through Hole |
| Number of Pins | 2 Pin |
| Case/Package | 194-04 |
| Operating Voltage | 20 V |
| Current Rating | 6.00 A |
| Breakdown Voltage | 24 V |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 20V |
| Test Current | 100 mA |
| Min Breakdown Voltage | 24 V |
| Operating Temperature (Max) | 175 ℃ |
| Operating Temperature (Min) | -65 ℃ |
| Junction Temperature | -65℃ ~ 175℃ |
| Show | |
| Operating Temperature | -65℃ ~ 175℃ (TJ) |
| Product Lifecycle Status | Unknown |
| Packaging | Bulk |
| RoHS | RoHS Compliant |
| Lead-Free Status | Lead Free |