| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Datasheet | Datasheet |
| 3D Model | 3D Model |
| Mounting Style | Surface Mount |
| Case/Package | TO-252-3 |
| Voltage Rating (DC) | 60.0 V |
| Current Rating | 9.00 A |
| Drain to Source Resistance (on) (Rds) | 170 mΩ |
| Polarity | N-Channel |
| Power Dissipation | 1.5 W |
| Threshold Voltage | 2 V |
| Input Capacitance | 275 pF |
| Gate Charge | 10.0 nC |
| Drain to Source Voltage (Vds) | 60 V |
| Breakdown Voltage (Drain to Source) | 60.0 V |
| Breakdown Voltage (Gate to Source) | ±15.0 V |
| Continuous Drain Current (Ids) | 9.00 A |
| Input Capacitance (Ciss) | 275pF @25V(Vds) |
| Input Power (Max) | 1.5 W |
| Power Dissipation (Max) | 1.5 W |
| Show | |
| Operating Temperature | -55℃ ~ 175℃ (TJ) |
| Product Lifecycle Status | Unknown |
| Packaging | Tube |
| Minimum Packing Quantity | 2500 |
| RoHS | Non-Compliant |
| Lead-Free Status | Contains Lead |