MCU 16Bit/32Bit RM46L852 ARM Cortex R4F RISC 1280KB Flash 1.2V/3.3V 144Pin LQFP

| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Datasheet | Datasheet |
| 3D Model | 3D Model |
| Mounting Style | Surface Mount |
| Number of Pins | 144 Pin |
| Case/Package | LQFP-144 |
| Frequency | 220 MHz |
| Supply Voltage (DC) | 1.14V (min) |
| Clock Speed | 220 MHz |
| RAM Memory Size | 192K x 8 |
| Number of Bits | 32 Bit |
| FLASH Memory Size | 1310720 B |
| Number of UARTs | 2 UART |
| Operating Temperature (Max) | 105 ℃ |
| Operating Temperature (Min) | 40 ℃ |
| Supply Voltage (Max) | 1.32 V |
| Supply Voltage (Min) | 1.14 V |
| Show | |
| Size-Length | 20.2 mm |
| Operating Temperature | -40℃ ~ 105℃ (TA) |
| Product Lifecycle Status | Active |
| Packaging | Each |
| RoHS | RoHS Compliant |
| Lead-Free Status | Lead Free |
| REACH SVHC Compliance | No SVHC |
| REACH SVHC Compliance Edition | 2015/06/15 |