Switch Tactile OFF (ON) SPST Round Button PC Pins 20VAC 20VDC 0.4VA 3.92N Thru-Hole Loose Piece

| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Datasheet | Datasheet |
| 3D Model | 3D Model |
| Mounting Style | Through Hole |
| Voltage Rating (DC) | 20 V |
| Voltage Rating (AC) | 20 V |
| Power Rating | 0.4 VA |
| Voltage Rating (DC Max) | 20 V |
| Voltage Rating (AC Max) | 20 V |
| Maximum Contact Resistance (Max) | 20 mΩ |
| Show | |
| Operating Temperature | -30℃ ~ 65℃ |
| Packaging | Bulk |
| RoHS | RoHS Compliant |
| Lead-Free Status | Lead Free |
| HTS Code | 8536509031 |
| ECCN Code | EAR99 |