| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Datasheet | Datasheet |
| 3D Model | 3D Model |
| Mounting Style | Through Hole |
| Number of Pins | 3 Pin |
| Case/Package | TO-226-3 |
| Frequency | 120 MHz |
| Polarity | NPN |
| Power Dissipation | 0.7 W |
| Breakdown Voltage (Collector to Emitter) | 160 V |
| hFE Min | 140 @100mA, 5V |
| hFE Max | 400 |
| Input Power (Max) | 700 mW |
| Show | |
| Size-Height | 5 mm |
| Operating Temperature | 150℃ (TJ) |
| Product Lifecycle Status | Active |
| Packaging | Bulk |
| RoHS | RoHS Compliant |
| Lead-Free Status | Lead Free |