
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Datasheet | Datasheet |
| 3D Model | 3D Model |
| Mounting Style | Through Hole |
| Pin Pitch | 2.54 mm |
| Contact Plating | Silver |
| Voltage Rating (DC) | 115 V |
| Orientation | Vertical |
| Contacts Type | DPDT |
| Flammability Rating | UL 94 V-0 |
| Number of Positions | 2 Position |
| Current Rating (Max) | 0.3A @115VAC, 28VDC |
| Operating Temperature (Max) | 80 ℃ |
| Operating Temperature (Min) | -40 ℃ |
| Maximum Contact Resistance (Max) | 40 mΩ |
| Show | |
| Size-Length | 10.16 mm |
| Size-Width | 8.38 mm |
| Size-Height | 5.52 mm |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Product Lifecycle Status | Active |
| Packaging | Tube |
| RoHS | Non-Compliant |
| Lead-Free Status | Lead Free |
| ELV Compliant | Compliant |
| HTS Code | 8536509050 |
| ECCN Code | EAR99 |