
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Datasheet | Datasheet |
| 3D Model | 3D Model |
| Mounting Style | Through Hole |
| Number of Pins | 2 Pin |
| Case/Package | TO-247-2 |
| Voltage Rating (DC) | 1.20 kV |
| Current Rating | 16.0 A |
| Capacitance | 27.0 pF |
| Output Current | ≤16.0 A |
| Forward Voltage | 3.93 V |
| Polarity | Standard |
| Reverse recovery time | 135 ns |
| Forward Current | 16 A |
| Max Forward Surge Current (Ifsm) | 190 A |
| Maximum Forward Voltage (Max) | 3V @16A |
| Forward Current (Max) | 16 A |
| Operating Temperature (Max) | 150 ℃ |
| Operating Temperature (Min) | -55 ℃ |
| Power Dissipation (Max) | 151000 mW |
| Show | |
| Product Lifecycle Status | Active |
| Packaging | Tube |
| RoHS | RoHS Compliant |
| Lead-Free Status | Lead Free |