
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Datasheet | Datasheet |
| 3D Model | 3D Model |
| Mounting Style | Through Hole |
| Case/Package | Axial |
| Voltage Rating (DC) | 25 V |
| Capacitance | 2200 µF |
| Equivalent Series Resistance (ESR) | 0.185 Ω |
| Capacitance Tolerance | ±20 % |
| Part Family | 118-AHT |
| Ripple Current | 1240 mA |
| Operating Temperature (Max) | 125 ℃ |
| Operating Temperature (Min) | 55 ℃ |
| Show | |
| Size-Length | 30 mm |
| Size-Height | 30.0 mm |
| Size-Diameter | 18.0 mm |
| Dielectric Material | Aluminum Electrolytic |
| Operating Temperature | -55℃ ~ 125℃ |
| Product Lifecycle Status | Active |
| Packaging | Bulk |
| Life (Hours) | 8000 h |
| RoHS | RoHS Compliant |
| Lead-Free Status | Lead Free |