| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Datasheet | Datasheet |
| 3D Model | 3D Model |
| Mounting Style | Through Hole |
| Number of Pins | 20 Pin |
| Case/Package | DIP-20 |
| Supply Voltage (DC) | 5.00 V, 5.50 V (max) |
| Output Current | 6.00 mA |
| Number of Circuits | 8 Circuit |
| Number of Bits | 8 Bit |
| Polarity | Non-Inverting |
| Number of Gates | 8 Gate |
| Operating Temperature (Max) | 125 ℃ |
| Operating Temperature (Min) | -55 ℃ |
| Supply Voltage | 4.5V ~ 5.5V |
| Show | |
| Size-Length | 27.17 mm |
| Size-Width | 6.6 mm |
| Size-Height | 3.56 mm |
| Operating Temperature | -55℃ ~ 125℃ |
| Product Lifecycle Status | Unknown |
| Packaging | Tube |
| RoHS | Non-Compliant |
| Lead-Free Status | Contains Lead |
| REACH SVHC Compliance | No SVHC |