
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Datasheet | Datasheet |
| 3D Model | 3D Model |
| Mounting Style | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 Pin |
| Case/Package | DFN-8 |
| Number of Outputs | 2 Output |
| Output Voltage | 1.25 V |
| Output Current | 1A, 1A |
| Supply Current | 5 mA |
| Number of Positions | 8 Position |
| Quiescent Current | 5 mA |
| voltage rating | 1.1V @1A |
| Input Voltage (Max) | 7 V |
| Input Voltage (Min) | 4.5 V |
| Output Voltage (Max) | 5.7 V |
| Output Current (Max) | 1 A |
| Operating Temperature (Max) | 125 ℃ |
| Operating Temperature (Min) | 0 ℃ |
| Accuracy | ±2 % |
| Input Voltage | 7V ~ 4.5V |
| Show | |
| Size-Length | 6 mm |
| Size-Width | 5 mm |
| Size-Height | 0.9 mm |
| Operating Temperature | 0℃ ~ 125℃ |
| Product Lifecycle Status | Active |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| RoHS | RoHS Compliant |
| Lead-Free Status | Lead Free |